Lėtiniai dubens skausmai – kas tai?

Lėtiniai dubens skausmai – kas tai?

Lėtiniai dubens skausmai vargina daugybę moterų, tačiau dažnai pasitaiko situacijų, kuomet ginekologai negali atrasti tikslios jų atsiradimo priežasties. Osteopatai šiuo atveju tvirtina, jog neturintys tikslios lokalizacijos (vietos) skausmai dažnai atsiranda dėl raumenų ir raiščių spazmų. Traukiantis jie nustumia vidinius organus iš jų vietų, sutrikdo jų veiklą ir iššaukia skausmus, kadangi pasislinkus įsitempia, susispaudžia ir persisuka nervinės, kraujo ir limfos komunikacijos. Atsižvelgiant į tai, kad mažojo dubens audinių spazmus gali iššaukti praktiškai bet kuris apsilankymas pas ginekologą (nekalbant apie gimdymus ir abortus), vertėtų įvertinti šių negalavimų mąstą.

Spazmas (susitraukimas) – apsauginė organizmo reakcija į raiščių bei raumenų įsitempimą. Jis atsiranda kaip atsakas į grėsmę, susijusią su fiziniu poveikiu (smūgis, skausmas) arba psichologine įtampa (baimė, jaudulys). Tuomet, kai grėsmės nebelieka, įtampa pamažu atslūgsta ir raumenų bei raiščių tonusas atsistato, tačiau taip nutinka tikrai ne visada. Pagrindiniai spazmus provokuojantys negalavimai yra periodiniai ir lėtiniai dubens skausmai, skausmas lytinio akto metu, plyšimai gimdymo metu, problemos pogimdyminiu metu, lėtiniai uždegiminiai procesai ir t. t.

Kai raumuo visuomet įsitempęs (spazmuotas), susispaudžia kraujagyslės ir limfagyslės, o tai reiškia, jog audiniuose neteikiamas reikalingas deguonies ir maistinių medžiagų kiekis. Taip vystosi jų hipoksija, silpsta vietinis imunitetas – tai yra daugelio lėtinių uždegimų priežastis. Kai įtampa tęsiasi kelias savaites, gali išsivystyti fibrozė – tuomet palaipsniui kietėja audiniai ir šis procesas dažniausiai yra lydimas skausmo. Šiame etape situaciją dar galima pataisyti – osteopatas gali pašalinti raumenų (raiščių) spazmus ir gražinti jiems pradinį tonusą. Vis dėlto, jeigu spazmai tęsiasi ilgiau nei metus, prasideda audinių randėjimo procesas.

Siekiant užtikrinti normalias gyvybines funkcijas moters organizme, svarbų vaidmenų atlieka vadinamasis kriaušinis raumuo, kuris prasideda nuo kryžkaulio ir tvirtinasi prie šlaunikaulio. Su šio raumens spazmais ir fibrozėmis dažnai susiję įkyrūs kryžkaulio, nugaros ar sėdmenų srities skausmai, kurie stiprėja tempiantis. Be to, kriaušinio raumens spazmai gali būti daugelio kitų ligų vystymosi priežastimi, pavyzdžiui, hemorojaus ar klubo sąnarių artrozės.

Kriaušės formos raumens spazmai ir fibrozė taip pat gali sukelti skausmus gimdant, kadangi gimdos kanalas prisitvirtina greta kryžkaulio.  Dėl šios priežasties kriaušinio raumens susitraukimas yra svarbus gimstant mažyliui, stumiant ir sukantis vaisiaus galvutei. Tais atvejais, kai kriaušės formos raumuo paveiktas fibrozės, vaisiaus galvutė ilgai stovi vienoje padėtyje, o tai gali turėti įtakos jo minkštųjų audinių pažeidimams ar kitoms komplikacijos.

Kita vertus, tas pats kriaušinis raumuo pogimdyviniu periodu gali tapti fibrozės vystymosi priežastimi, kadangi gimdymo metu jis ima trauktis. Dėl šios priežasties kiekvienai moteriniai prieš ir po gimdymo rekomenduojama atsilankyti pas osteopatą, kuris, osteopatijos technikos pagalba švelniai bei neskausmingai likviduos skausmus ir išmokys pacientę kriaušinio raumens tempimo pratimų.

Osteopatai ne šiaip gydo skaudančią vietą – jie tiria organizmą iš esmės arba, kitaip tariant „perklauso kūną rankomis“. Visi žmogaus organai ir sistemos nuolat pulsuoja, o įtampos ir spazmai iškreipia vaizdą, būdingą sveikam organizmui. Šios pulsacijos dydis menkas, bet pasiekiamas osteopatui. Ištyrus šias mikropulsacijas, osteopatas nustato kas būtent yra netvarkoje, išsiaiškina, kur glūdi problemos šaknys ir tuomet ypatingų metodikų pagalba nuima įtampą bei spazmus. Raumenys ir raiščiai atsipalaiduoja ir tampa elastingi, o osteopatas minkštais judesiais išjudina organus ir audinius, kad jie užimtų savo pirminę padėtį.

Mes apžvelgėme tik mažąją realių situacijų ir problemų dalį, susijusią su vidaus spazmais. Kiekvienas organas laikosi ant kelių raumenų ir raiščių ir bet kuris iš jų gali būti spazmuojantis. Dėl šios priežasties pasekmės neapsiriboja skausmais ir gali būti daug rimtesnės. Pavyzdžiui, priverstinis gimdos pasislinkimas aborto metu iššaukia gilų visų šešių raiščių, kuriais gimda tvirtinasi prie skeleto, spazmą. Dėl to ji negrįžta į pradinę padėtį, o kai kuriais atvejais įvyksta jos nervų ir kraujagyslių susisukimas. Kaip rodo tyrimai, sekančiam nėštumui tai gali iššaukti deguonies nepakankamumą ir vaisiaus vystymosi sulėtėjimą.

Viso to galima išvengti, jeigu laiku apsilankysite pas osteopatą.

Stipriausi Lietuvoje 2017